logo

Welcome Guest! To enable all features please Giriş or Kayıt.

Bildirim

Icon
Error

Ayarlar
Son mesaja git Go to first unread
bilgehanyildiz  
#1 Gönderildi : 25 Şubat 2015 Çarşamba 10:21:02(UTC)
bilgehanyildiz

Sıralama: Member

Gruplar: Registered
Katılan: 25.02.2015(UTC)
Turkey

2 Mesajına Toplam 2 Kere Teşekkür Edildi.
C# da kalıtım sadece sınıflarla sınırlı değildir.Formlar ve diğer kontrollerdede kalıtım mantığı uygulamak mümkündür

Genelde belli kalıplara göre yapılan projerelerde temel form tipleri belirleyerek oluşturulacak formların bunlardan miras alarak türetilmesi kod tekrarını önleyecektir

Tabi baseformlar tasarlamak için proje planını ve veritabanı tasarımını buna göre yapmakta fayda vardır

Örnek olarak Veri tabanında tip tablolarımızın olduğunu varsayalım.Tip tabloları genelde ID ve TipinAdı olacak şekilde veritabanınında tutulur ve genelde de başka alan almazlar

Veritabanımızda örnek olarak şu iki tablo olsun.Veritabanı tasarımımızı buna göre yapalım

Patterni bozmayacak şekilde bütün tip tablolarımızı veritabanında bu şekilde tasarlayacağız

PersonType --> ID,Name

UserType -->ID,Name

Daha sonra projemize BaseTypeForm ismiyle bir form ekliyoruz.Aşağıdaki gibi üstte ekleme alanı ve alttada bir grid olacak şekilde design ediyoruz.

UserPostedImage

Bir de projemize bir entity folder ekleyerek BaseTypeEntity diye bir sınıf ekliyoruz.Ayrıca BaseTypeEntity sınıfımızdan türeyecek PersonType ve UserType isimli iki sınıf daha ekliyoruz.

public class PersonType:BaseTypeEntity
{
}

Daha sonra BaseTypeFormumuza gelerek kod tarafında baktığımızda BaseTypeFormumuzun Formdan türediğini görüyoruz burayı

public partial class BaseTypeForm : Form

aşağıdaki gibi modifiye ediyoruz.Bu şu demektir.BaseTypeForm (BaseTypeForm<TEntiy>)

içine bir değer alır

alacağı bu değer ise BaseTypeEntity classından türeyecek bir sınıfdır.
(where TEntity : BaseTypeEntity)

Kod:
public partial class BaseTypeForm<TEntity> : Form where TEntity : BaseTypeEntity

UserPostedImage

Yukarıdaki tanımlamayı yaptığımız anda formumuzun constructorı hata verecektir.Dikkat edeceğimiz gibi formlar partial şekilde tanımlanmıştır ve partialın anlamı bu classın başka bir yerde bir parçası daha olduğudur

Bu da windows formlar için tahmin edilebileceği gibi Forma ait Designer.cs dosyasıdır
UserPostedImage

Buraya gelip formun adının yanına BaseTypeForm<TEntity> şeklinde alacağı değeri ekliyoruz ve böylece constructorın verdiği hatada düzelecektir

Ve aşağıdaki gibi Gridi dolduracak ve veritabanımıza kayıt ekleyecek kodları yazalım.

Bu kodlarda standart Ado.Net kodları dışında bir kod bulunmamaktadır

Sadece string typename = typeof(TEntity).Name; şeklinde bir kod satırı vardır.Bu da bize runtime sınıfımıza gelecek olan sınıfın tipinin adını bulmaya yaracaktır

Kod:

private void BaseTypeForm_Load(object sender, EventArgs e)
        {

FillGrid();
        }

public void FillGrid() 
        {
        SqlConnection conn=new SqlConnection(ConfigurationManager.ConnectionStrings["TelefonRehberiConnectionString"].ConnectionString);
        string typename = typeof(TEntity).Name;
        string sorgu = "Select * from "+typename;
        SqlDataAdapter adap = new SqlDataAdapter(sorgu,conn);
        DataTable dt = new DataTable();
        adap.Fill(dt);
        dataGridView1.DataSource = dt;
        }

private void btnEkle_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            SqlConnection conn = new SqlConnection(ConfigurationManager.ConnectionStrings["TelefonRehberiConnectionString"].ConnectionString);
            string typename = typeof(TEntity).Name;
            string sorgu = "insert into " + typename+ " values(@Name)";
            SqlCommand cmd = new SqlCommand(sorgu, conn);
            cmd.Parameters.Add("@Name", txtName.Text);
            conn.Open();
            cmd.ExecuteNonQuery();
            conn.Close();
            FillGrid();

}

Yukarıdaki kodları yazdıktan sonra projemize PersonTypeForm diye yeni bir form ekliyoruz

UserPostedImage

Görüldüğü gibi standart Formdan türeyen sade bir windows formu oluşturmuş olduk

Standart formdan türemesi yerine biz BaseType Formumuzdan türemesini istiyoruz

public partial class PersonTypeForm : BaseTypeForm<PersonType>

PersonTypeFormumuz BaseTypeFormdan türeyen ve içine PersonType sınıfımını alacak şekilde belirtceğimiz bir form haline geldi

Burada ise polimorfizm mantığından yararlandık nasıl mı şu şekilde BaseTypeForm içine BaseTypeEntity nesnesi istiyor.PersonType ise zaten BaseTypeEntity türediği için BaseTypeEntity gibi davranabiliyor.

PersonTypeFormumuzu çalıştırdığımız zaman BaseTypeFormumuza kodumuz dallandığında artık type namemizin PersonType olduğunu görüyoruz.

UserPostedImage

UserPostedImage

Bu şekilde olunca PersonTypeFormumuza tek bir satır kod yazmadık sadece formun türeyeceği formu ve alacağı sınıfı belirttik

Benzer şekilde formumuza bir de UserTypeForm ekleyelim ve onada yukarıdaki benzer işlemleri yapalım

Kod:
public partial class UserTypeForm : BaseTypeForm<UserType>
    {
        public UserTypeForm()
        {
            InitializeComponent();
        }
    }

UserPostedImage

Görüldüğü gibi birbirne benzer formlarımızı kod tekrarı yapmadan doğru veritabanı tasarımı ve kodlama mantığıyla seri bir şekilde oluşturduk

--Burada dikkat ettiğimiz iki nokta var Veritabanı tasarımı yaparken tüm tip alanlarını ID ve Name olacak şekilde tasarladım ve insert sorgusu standart hale geldi

--Runtime da bir nevi tablo adı olarak kullanmak üzere Nesneler tanımladım ve bunları Polimorfizm den yararlanabilmek için BaseTypeEntity türettim ve classların isimlerinin veritabanındaki tablolarla aynı olmasını sağladım.

Formdan form türetilirken base formda olan butonun vs click eventlerini veya fonksiyonlarını değiştirmek de isteyebiliriz.Bunun için BaseTypeForma bir button ekleyelim ve aşağıdaki gibi kodu yazalım

Kod:

private void btnShowMessage_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            MessageBox.Show("BaseFormdur");
        }

Yukarıdaki gibi yazılırsa buttonun click eventine bir üst formda dokunulamayacaktır.Bunun için bu kodu şu şekle çevirelim

Kod:

public virtual void btnShowMessage_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            MessageBox.Show("BaseFormdur");
        }

Burada private yerini public yaptım ve bir üst formda üstüne yazabilmek için fonksiyonu virtual olarak tanımladım

UserPostedImage

UserType formumuzda ise bu fonksiyonu override ederek değiştirebiliriz

public override void btnShowMessage_Click(object sender, EventArgs e)
{
MessageBox.Show("UserFormdur");
}

UserPostedImage

Uyarılar:

Base forma koyduğunuz kontrolleri silemezsiniz ve yerlerini değiştiremezsiniz

İkinci olarak da kalıtım alan formun designerı açılmayabilir.Bu çalıştırmada sorun vermez ancak designer hatalı kalır(Generic form mantığı kullandığımızda)

UserPostedImage

Bunun için yapılması gereken ise bir ara form kullanarak kalıtım yoluna gitmektir.Ancak yukarıdaki kodlara değişiklik yapılması gerekmektedir.Bunuda bir sonraki makalemde yapıyor olacağım...

Düzenle Kullanıcı Tarafından 25 Şubat 2015 Çarşamba 10:25:00(UTC)  | Sebep: Sebep Bildirilmesi

Bu konudaki kullanıcılar
Guest
Forumu Atla  
Bu foruma yeni konular postalayamazsınız.
Bu forumda ki konulara yeni posta gönderemezsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silemezsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı düzenleyemezsiniz.
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy veremezsiniz.