logo

Welcome Guest! To enable all features please Giriş or Kayıt.

Bildirim

Icon
Error

Ayarlar
Son mesaja git Go to first unread
harununaldi  
#1 Gönderildi : 6 Mayıs 2014 Salı 19:15:57(UTC)
harununaldi

Sıralama: Newbie

Gruplar: Registered
Katılan: 6.05.2014(UTC)

12 Kere Teşekkür Etti.
Merhaba,

Tez konum olarak bir is zekasi projesi uyguluyorum.Islenmemis veride bazi degisiklikler yapman gerek.

O bölümden bir resim

SSIS

Buradaki sorum :

1 - ISNULL(TRIM(...)) methode ne ise yariyor.

2 - Islenmemis veride 5 satirlik sütunlari tamamen bos bir ara bölüm var.Orayi nasil yok edebilirim.Yani bunun icin bir hazir metod var mi yoksa sql kodu yazarak mi halledebilirz.

mehmetzekikir  
#2 Gönderildi : 6 Mayıs 2014 Salı 19:23:27(UTC)
mehmetzekikir

Sıralama: Administration

Gruplar: Administrators

19 Kere Teşekkür Etti.
152 Mesajına Toplam 253 Kere Teşekkür Edildi.
Originally Posted by: harununaldi Go to Quoted Post
Merhaba,

Tez konum olarak bir is zekasi projesi uyguluyorum.Islenmemis veride bazi degisiklikler yapman gerek.

O bölümden bir resim

SSIS

Buradaki sorum :

1 - ISNULL(TRIM(...)) methode ne ise yariyor.

2 - Islenmemis veride 5 satirlik sütunlari tamamen bos bir ara bölüm var.Orayi nasil yok edebilirim.Yani bunun icin bir hazir metod var mi yoksa sql kodu yazarak mi halledebilirz.

Merhabalar

1. sorunun cevabı şu TRIM Fonksiyonu girilen değerin sağında ve solunda boşluk varsa onu siler, şöyle anlatayım mesela mehmet yazdık mehmet 6 karakter ama veri tabanında bakıyorsunki mehmet 10 karakter olarak gözüküyor bunun nedeni sağında veya solunda boşluk olmasıdır.

2. Boş olan yeri sql kodu yazarak yok edebilirsin hocam
Sql Server 2016 Eğitimiz 19 Mayıs tarihinde başlayacaktır. 32 Saat Olup Ücret 1450 TL + KDV'dir. Kayıt ve ayrıntılar için tıklayınız

twitter.com/dbakademi
Dua ve teşekkür en büyük servetlere bedel...
harununaldi  
#3 Gönderildi : 6 Mayıs 2014 Salı 19:36:30(UTC)
harununaldi

12 Kere Teşekkür Etti.
Trim() i anladim ama ISNULL() metodu ile kullanilmis. Normalde tabelada hic NULL olan bir yer yok.Acaba burdaki kullanimi gereksiz olabilir mi?
mehmetzekikir  
#4 Gönderildi : 6 Mayıs 2014 Salı 19:41:35(UTC)
mehmetzekikir

19 Kere Teşekkür Etti.
Trim() i anladim ama ISNULL() metodu ile kullanilmis. Normalde tabelada hic NULL olan bir yer yok.Acaba burdaki kullanimi gereksiz olabilir mi?

Gereksiz değil çünkü veri tipin null alabilir. ISNULL ,SSIS de bool sonuç döndüren bir fonksiyodur, burada boş gelen veriye null değer basar
Sql Server 2016 Eğitimiz 19 Mayıs tarihinde başlayacaktır. 32 Saat Olup Ücret 1450 TL + KDV'dir. Kayıt ve ayrıntılar için tıklayınız

twitter.com/dbakademi
thanks mehmetzekikir: 1 Kişi mesajın için Teşekkür Etti.
harununaldi 6.05.2014(UTC) tarihinde
harununaldi  
#5 Gönderildi : 7 Mayıs 2014 Çarşamba 11:52:42(UTC)
harununaldi

12 Kere Teşekkür Etti.
Yine verileri filtreleme bölümünde bir sorum var.

UserPostedImage

Burada tabelanin icerigi degistirmek icin dil olarak C# kullanilmis.Ancak ben SQL kullanarak yapman lazim.Daha önce bahsettigim tamamen bos olan satirlari yok etmek ve bazi sütünlarin icerigini degistirmek istiyorum. Toolbox ta buna uygun birsey bulamadim.
mehmetzekikir  
#6 Gönderildi : 7 Mayıs 2014 Çarşamba 12:34:22(UTC)
mehmetzekikir

19 Kere Teşekkür Etti.
Yine verileri filtreleme bölümünde bir sorum var.

UserPostedImage

Burada tabelanin icerigi degistirmek icin dil olarak C# kullanilmis.Ancak ben SQL kullanarak yapman lazim.Daha önce bahsettigim tamamen bos olan satirlari yok etmek ve bazi sütünlarin icerigini degistirmek istiyorum. Toolbox ta buna uygun birsey bulamadim.

Script tasta sadece c# ve visual basic kullanabilirsin hocam , sen eğer sql ile bu sorunu çözeceksen onun yerine execute sql task kullanman lazım

twitter.com/dbakademi
harununaldi 7.05.2014(UTC) tarihinde
harununaldi  
#7 Gönderildi : 13 Mayıs 2014 Salı 12:48:57(UTC)
harununaldi

12 Kere Teşekkür Etti.
tekrar merhaba,

Execute Sql task ControlFlow da oldugu icin mümkün mertebe DataFlow kalmam lazim. Birkac yerde degisiklik yaptim. Ama daha önce meramimi tam anlatayim.Belki tavsiyelerin olur hocam.

Elimdeki islenmemis data bu:

UserPostedImage

Tabi sütunlarda yer yer bosluklar var. Buda daha önce bahsettigim 5 satirlik bosluk:

UserPostedImage

Yapmam gerekenler

1. destination country kolonunda sehir yerine bölge isimleri yazilmis.bunlari tamamen silecegim.Ayrica bazi sehir isimleri kisaltma olarak ve bazilari da farkli dilde yazilmis.Bunlarida ingilizce yazip,digerlerini de uzun sekliyle degistirecegim.

2. destination region kolonunda bölge isimleri yerine sehir isimleri yazilmis.Hepsini bölge isimlerine degistirecegim.

3.tamamen bos olan 5 satirlik yeri yok etmem gerek

4.Diger bos alanlarada NULL degeri verecegim.

simdiye kadar yaptiklarim:

UserPostedImage

Burada destination country kolonundaki silinmesi gereken yerleri filtreledim:

UserPostedImage

sonra bosluklara null degeri vermek icin söyle yaptim:

UserPostedImage
fakat burda kolonu birkez secebiliyorum.Tekrardan ayni kolonda islem yapmak istedigimde (kisaltmalar vb.) maalesef olmuyor.

daha sonra baska tabelayla join islemi ve Type Convert yapmam gerekiyordu.Tabelamin son haline baktigimda 5 satirlik bos yerin yok oldugu gördüm.Acikcasi cözemedim nasil oldugunu.

UserPostedImage

Ancak bukadar basarabildim.Daha önce dedigim gibi.Mümkün oldugunca bunlari DataFlow icinde yapmam gerek.SSIS Toolbox taki compenent lerin hepsini tanimiyorumda.

Bir care var mi ?

mehmetzekikir  
#8 Gönderildi : 13 Mayıs 2014 Salı 12:58:08(UTC)
mehmetzekikir

19 Kere Teşekkür Etti.
tekrar merhaba,

Execute Sql task ControlFlow da oldugu icin mümkün mertebe DataFlow kalmam lazim. Birkac yerde degisiklik yaptim. Ama daha önce meramimi tam anlatayim.Belki tavsiyelerin olur hocam.

Elimdeki islenmemis data bu:

UserPostedImage

Tabi sütunlarda yer yer bosluklar var. Buda daha önce bahsettigim 5 satirlik bosluk:

UserPostedImage

Yapmam gerekenler

1. destination country kolonunda sehir yerine bölge isimleri yazilmis.bunlari tamamen silecegim.Ayrica bazi sehir isimleri kisaltma olarak ve bazilari da farkli dilde yazilmis.Bunlarida ingilizce yazip,digerlerini de uzun sekliyle degistirecegim.

2. destination region kolonunda bölge isimleri yerine sehir isimleri yazilmis.Hepsini bölge isimlerine degistirecegim.

3.tamamen bos olan 5 satirlik yeri yok etmem gerek

4.Diger bos alanlarada NULL degeri verecegim.

simdiye kadar yaptiklarim:

UserPostedImage

Burada destination country kolonundaki silinmesi gereken yerleri filtreledim:

UserPostedImage

sonra bosluklara null degeri vermek icin söyle yaptim:

UserPostedImage
fakat burda kolonu birkez secebiliyorum.Tekrardan ayni kolonda islem yapmak istedigimde (kisaltmalar vb.) maalesef olmuyor.

daha sonra baska tabelayla join islemi ve Type Convert yapmam gerekiyordu.Tabelamin son haline baktigimda 5 satirlik bos yerin yok oldugu gördüm.Acikcasi cözemedim nasil oldugunu.

UserPostedImage

Ancak bukadar basarabildim.Daha önce dedigim gibi.Mümkün oldugunca bunlari DataFlow icinde yapmam gerek.SSIS Toolbox taki compenent lerin hepsini tanimiyorumda.

Bir care var mi ?

Null degerleri silmenin baska bir yolunu hatırlamıyorum bende bu yolu kullanıyorum ama eğer bulursan ve bizimle paylasırsan sevirim,

twitter.com/dbakademi
harununaldi  
#9 Gönderildi : 13 Mayıs 2014 Salı 13:11:18(UTC)
harununaldi

12 Kere Teşekkür Etti.
Tesekkür ederim hocam.Tabii ki paylasirim :)

peki bahsettigim destination country kolonundaki isim degisikliklerini nerde yapabilirim. derived column compenentinde bosluklara null degeri veriyorum ama ayni kolonda baska degisiklige izin vermiyor
mehmetzekikir  
#10 Gönderildi : 13 Mayıs 2014 Salı 19:48:32(UTC)
mehmetzekikir

19 Kere Teşekkür Etti.
Tesekkür ederim hocam.Tabii ki paylasirim :)

peki bahsettigim destination country kolonundaki isim degisikliklerini nerde yapabilirim. derived column compenentinde bosluklara null degeri veriyorum ama ayni kolonda baska degisiklige izin vermiyor

Söyle diyim eger sql ile alıyorsan datayı, orada alias kullanarak isim değiştirebilirsin, derived kolon ile yeni kolon olusturursun isim değiştirme işi olmaz yani ancak yeni kolon tanımlayabilirsin

twitter.com/dbakademi
harununaldi  
#11 Gönderildi : 13 Mayıs 2014 Salı 21:20:39(UTC)
harununaldi

12 Kere Teşekkür Etti.
isim derken kolonun ismi degil hocam.Yukarida bahsettigim o sütundaki degerlerin degistirilmesi.Mesele REPLACE methode kullanilarak.Bu bölümü(derived column) null degerleri atamak icin kullandim ama replace metodunu kullanmak icin sütunu ikinci kez secemiyorum.O yüzden sordum acaba bunun icin baska bir conpenent var mi diye
mehmetzekikir  
#12 Gönderildi : 13 Mayıs 2014 Salı 21:30:49(UTC)
mehmetzekikir

19 Kere Teşekkür Etti.
isim derken kolonun ismi degil hocam.Yukarida bahsettigim o sütundaki degerlerin degistirilmesi.Mesele REPLACE methode kullanilarak.Bu bölümü(derived column) null degerleri atamak icin kullandim ama replace metodunu kullanmak icin sütunu ikinci kez secemiyorum.O yüzden sordum acaba bunun icin baska bir conpenent var mi diye

:) ben yanlış anlamışım, evet derived kolonla rahatlıkla alabilirsin hatta şimdi denedim istediğin kadar sayıyı arttırabilirsin,

üsten istediğin kolonu seç aşağıya at replace etmene gerek yok , sen yeni kolon oluştur, zaten mapping de atarsın veriyi

twitter.com/dbakademi
harununaldi 13.05.2014(UTC) tarihinde
harununaldi  
#13 Gönderildi : 13 Mayıs 2014 Salı 21:58:01(UTC)
harununaldi

12 Kere Teşekkür Etti.
hmm.Ben de denedim ama onlarca degisiklik var ayni sütun icerisinde.hee degisiklik icin yeni kolon olusturup sonra onu mapping de yapamam herhalde.Yani orayi tam anlamadim.

mesela burda örnek vereyim:

("Polen", -->"Poland")
("Niedl", -->"Netherlands")
("Slowak",--> "Slovakia")
("Tsche", --> "Czech Rebublic")
("BalearicIslandstik",--> "BalearicIslands")
("Kenia", -->"Kenya")
("DomenicanRepublic", -->"DominicanRepublic")
("Jugoslavia", "Yugoslavia")

buradaki yapmam gereken birsürü degisiklik var ve hepsi ayni kolonda -> destination country

derived column da ilk sunu yaptim:
UserPostedImage

sonra bunu:

UserPostedImage

bu ikisi sadece null degeri atamak icin ve ("Polen", -->"Poland") degisikligi icin.Peki digerleri icnde aynisi yaparsam kac tane yeni sütun olusturmus oluyorum.Buda mappingde bayagi bi zor galiba
mehmetzekikir  
#14 Gönderildi : 14 Mayıs 2014 Çarşamba 08:04:19(UTC)
mehmetzekikir

19 Kere Teşekkür Etti.
hmm.Ben de denedim ama onlarca degisiklik var ayni sütun icerisinde.hee degisiklik icin yeni kolon olusturup sonra onu mapping de yapamam herhalde.Yani orayi tam anlamadim.

mesela burda örnek vereyim:

("Polen", -->"Poland")
("Niedl", -->"Netherlands")
("Slowak",--> "Slovakia")
("Tsche", --> "Czech Rebublic")
("BalearicIslandstik",--> "BalearicIslands")
("Kenia", -->"Kenya")
("DomenicanRepublic", -->"DominicanRepublic")
("Jugoslavia", "Yugoslavia")

buradaki yapmam gereken birsürü degisiklik var ve hepsi ayni kolonda -> destination country

derived column da ilk sunu yaptim:
UserPostedImage

sonra bunu:

UserPostedImage

bu ikisi sadece null degeri atamak icin ve ("Polen", -->"Poland") degisikligi icin.Peki digerleri icnde aynisi yaparsam kac tane yeni sütun olusturmus oluyorum.Buda mappingde bayagi bi zor galiba

Hocam Bu yazdıkların kolon adı mı yoksa içlerindeki veri mi ?

twitter.com/dbakademi
harununaldi  
#15 Gönderildi : 14 Mayıs 2014 Çarşamba 15:02:24(UTC)
harununaldi

12 Kere Teşekkür Etti.
icindeki veri hocam
mehmetzekikir  
#16 Gönderildi : 14 Mayıs 2014 Çarşamba 19:29:55(UTC)
mehmetzekikir

19 Kere Teşekkür Etti.
Ozaman derived kolon isine yaramaz. Baska bir tablo olustur 2 dildeki kayitlarida oraya at sonra bu tanlonla joinle ve istedigin kayitlari cek

twitter.com/dbakademi
harununaldi 18.05.2014(UTC) tarihinde

Bu konudaki kullanıcılar
Guest
Forumu Atla  
Bu foruma yeni konular postalayamazsınız.
Bu forumda ki konulara yeni posta gönderemezsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silemezsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı düzenleyemezsiniz.
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy veremezsiniz.